Elektroniske hylleetiketter (ESL) er ikke lenger en nyhet i det norske markedet, men effekten den har på bunnlinjen har vi kun sett starten av.

Lindbak Retail Systems leverer i samarbeid med Delfi Tecnologies markedets beste løsning innen elektroniske hylleetiketter, og har allerede i dag flere fornøyde kunder som ser både direkte og indirekte resultater på butikkdriften.
Krav til rett pris
“Markedsføringsloven sier at alle varer i butikk skal prismerkes og stemme overens med summen man betaler i kassen”. Hva betyr det i praksis? Og hvordan vil dette påvirke forbrukerne med tanke på mangelfull prismerking og feilprising? Man vet at butikker ofte møter på slike problemer i sin daglige drift fordi altfor mange priser stadig endres. I tillegg står sommerferien for døren hvor personalet, så vel som butikksjefen også skal få nyte sine sommerdager. Det er kjent i bransjen at det er resursskrevende å til enhver tid ha oppdaterte priser. Med helelektroniske hylleetiketter kan man både frigjøre medarbeidere fra hylleadministrasjonen og flytte fokuset over på salgs-og servicearbeid, samtidig som butikksjefen er sikret at driften blir ivaretatt på en god måte selv under ferieavviklingen.
En britisk undersøkelse (av Vovici og CGA) viser at kundeopplevelse og CEM (Customer Experience Management) kommer høyt opp på agendaen som den viktigste differensieringsfaktor for virksomheter. Og altfor ofte kan man høre topplededelsen si at kunden er viktig, uten å vite hvordan man skal imøtekomme kundene med den grad av service man ønsker, samtidig som kostnadsfokus og bunnlinjen blir førende. Man vet at prismerking er tids- og administrasjonskrevende områder i daglig drift og ved å frigjøre store deler av denne ressursbruken kan man flytte fokuset på hva de ansatte skal bruke tiden på og effektivisere driften. Butikkene vil også få en helt annen fleksibilitet i forhold til å følge kampanjer og tilbudspriser. Dette vil igjen forsterke kundenes helhetsinntrykk og opplevelse av profesjonalitet og service ved at butikken til enhver tid er konkurransedyktig og riktig i sin prismerking av varene.
Det er her det gryende potensialet virkelig ligger. Det man ofte ikke hensyntar er verdien av kundelojalitet. Man er fristet til å si at “Det er en sammenheng mellom fornøyde og lojale kunder og omsetning”, men dette er ikke nødvendigvis lett å bevise i en såkalt return of investment/ kost-nytte kalkyle. Likevel vil det være vanskelig å motargumentere denne påstanden. Lindbak Retail Systems ser at bruk av elektroniske hylleetiketter ikke kun øker produktiviteten og forenkler butikkarbeidet, men også i høyeste grad påvirker forbrukerfordelene positivt.